۱۳۹۴ تیر ۱۶, سه‌شنبه

حلوای شیر


مواد لازم : 

آرد          ۲ پیمانه 
شکر      ۳ و ۱/۲ پیمانه 
روغن مایع        ۱ پیمانه 
کره         ۵۰ گرم 


شیر      ۴ پیمانه 
گلاب      ۳/۴ پیمانه 
زعفران غلیظ آب شده         به میزان لازم پودر یا عرق هل       به میزان لازمطرز تهیه :

در ابتدا شیر و زعفران و شکر ( میتونید اگر کم شیرین تر دوست دارید ۱/۲ پیمانه را حذف کنید ) را در قابلمه مناسبی بریزید و روی حرارت قرار دهید . آرد را هم در قابلمه مناسب بریزید و روی حرارت کم قرار دهید .قبلا هم گفتم مرحله تفت دادن آرد در حلوا پختن کمی صبوری میخواهد که حلوای شما کیفیت خوبی داشته باشد . پس خوب آرد را با حرارت کم تفت دهید در این حین مدام آرد را با قاشق چوبی هم بزنید
 تا زمانی که رنگ آرد قهوه ای شود  و بوی خامی آرد هم گرفته شود .پس از اینکه آرد خوب تفت دادید یکبار الک کنید سپس دوباره به قابلمه برگردانید کره و روغن مایع را به آن اضافه کنید . 


در این مرحله هم باید شما آرد را دوباره با همون حرارت کم در روغن و کره که ریختید روی آن تفت دهید تا رنگ آرد تیره تر شود .


شیر و شکری که روی حرارت ملایم گذاشتید باید فقط در حد حل شدن شکر بماند از حرارت بردارید و به آن عرق یا پودر هل و گلاب را اضافه کنید و کنار بگذارید تا شربتی که درست کردید سرد شود . وقتی آرد خوب در روغن تفت دادید حالا شربت سرد شده را کم کم و در دو مرحله اضافه کنید ( توی این مرحله باید نفر دومی کمک باشد که یکی سریعا هم بزند و یکی شربت را بریزد ...... چنین شد که دیگه کسی نماند که از این مرحله عکس بندازد ) .


وقتی که کم کم و نصفی از شربت را ریختید باید همزمان یکی هم بزند تا خوب به خورد آرد برود سپس مابقی شربت را هم اضافه کنید و هم بزنید تا حلوا سفت و یکدست شود و هم حلوا از قابلمه جدا شود بهتر این هست در این مرحله شما دوطرف دسته قابلمه را بگیرید و مثل تاب تکونش دهید به صورتی که حلوا به دو طرف دیواره قابلمه بخورد....... تا این جوری خوب حلوا جا میوفته و به اصطلاع به روغن میفتد . این حلوا به سلیقه من که خیلی خوشمزه بود به خاطر داشتن شیر بهتره که در یخچال نگهداری شود .این ویدئو که در زیر مشاهده میکنید روش تزیین حلوا هست که در بالا میبینید هست .


۴ نظر:

 1. به به چه عالی من عاشق حلوا هستم ولی از همون مرحله تفت دادن ارد فراری هستم :))))
  نمی دونستم میشه ویدیو هم اینجا اپلود کرد چه خوب ...اول دانلودش میکنی و بعد اپلود میکنی توی وبلاگ؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. شادی جون با موبایل فیلم گرفتم و بعد دانلود کردم روی لبتاب ...... برای آپلود کردنش هم باید اون بالا خط اول که عکس کلاکت فیلم رو داره رو بزنید و مثل عکس آپلود کردن از فایلی که دانلودها اونجا میره فیلم مورد نظرت رو انتخاب کنی خیلی راحت هست ..........

   حذف
 2. وای که خیلی عالی و زیبا شده . دستتون درد نکنه عارفه جون <3 نوش جونتون باشه

  پاسخحذف