۱۳۹۱ آبان ۹, سه‌شنبه

هالووین
دوستان عزیز هالوین مبارک . این عکسی از کدویی که منو دخترم با هم درستش کردیم .
برای دوستانی که نمیدونند هالوین چه مراسمی هست یک کوچولو توضیح میدم با اینکه میدونم توی این عصر تکنولوژی و اطلاعات و مهمتر از همه ماهواره همه میدونند . مراسمی هست که در شب ۳۱ اکتبر برگزار میشه . در آن معمولا کودکان لباسهای عجیب و ترسناک میپوشانند ( به اسم بچه ها به کام بزرگترها !!!!!!!! ) برای جمع آوری شکلات و آجیل و آبنبات به در خانه ها میروند . یکی از نمادهای هالووین کدو تنبل هست که توی اون رو خالی کردند و برای اون چشم و دهن به صورت ترسناک در میارند توی اون رو شمع میزارند با روشن کردن شمع و بیرون امده نور از چشم و دهن خالی شده کدو حالت ترسناکی به اون میدهند .


 
قدمت این جشن به ۲۰۰۰ هزار سال قبل میرسه . هالووین یکی از جشنهایی هست که با برگزاری اون کم کم به استقبال کریسمس و میلاد مسیح میروند .


9 آبان (31 اکتبر) اکتبر ، جشن هالووین
هالووین یکی از جشنهای سنتی مغرب‌زمین است که مراسم آن در شب ۳۱ اکتبر (نهم آبان) بر‌گزار می‌شود. بسیاری از افراد در این شب لباس‌های عجیب و غیرمرسوم می‌پوشند و کودکان برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. جشن هالووین بیشتر در کشورهای آمریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا مرسوم است. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند.
آیا پیشینه جشن ‌هالووین را می‌دانید؟!
گستردگی بیش از حد رسانه‌ها، سهولت دسترسی و نفوذ آنها به زندگی مردم سراسر جهان، برای انسان امروزی فرصت شناخت خصوصیات فرهنگی مردم سایر نقاط جهان را فراهم کرده است. به هر صورت ضمن تاکید به حفظ و نگهداری از سنت‌های زیبا و پر معنای تمدن و کشورعزیز خودمان توجه شما را به مطلبی که درباره ‌هالووین، یکی از این رسوم تهیه شده است، جلب می‌کنیم.

طی چند سال اخیر اجرای بعضی از آداب و رسوم شادی آور کشورهای دیگر جهان در ایران باب شده است و این ماجرا از طرفی خوب است چون اجرای این رسوم - هر چند در اندازه ای بسیار کوچک و در حد خانه، مدرسه و مهد کودک - به هرحال می‌تواند بهانه ای برای شادمانی مردم باشد و از طرفی بد است، چون ما معمولا بدون اطلاع از اصل و ریشه آن که لطف این مراسم را صد چندان می‌کند، فقط ظاهر ماجرا را از روی فیلم‌ها یا کانال‌های ماهواره کپی می‌کنیم و کم کم مصداق ضرب المثل "کلاغ خواست راه رفتن کبک را یاد بگیرد، راه رفتن خودش را هم فراموش کرد" می‌شویم.


  تاریخچه و آداب ‌هالووین
آیا می‌دانید این شب سراسر خنده و شوخی که کوچک و بزرگ در انتظار آن هستند چه ماجرایی دارد؟
تاریخ این روز به بیش از 2000 سال گذشته بازمی‌گردد و آغاز آن درواقع بسیار جدی بوده است. شب 31 اکتبر که به‌هالووین (Halloween ترکیب دو کلمه Hallow مقدس و E’en که همان Evening به لهجه ایرلندی است، به معنای سر شب) شهرت دارد، ریشه در رسوم سلتیک (ساکنان اولیه جزایر بریتانیا) دارد و آداب آن بیشتر از ایرلند و اسکاتلند آمده است.
این شب در اصل از جشنی مذهبی پایه گرفته است که از قرن نهم بعد از میلاد مرسوم بوده و "روز تمام مقدسین" یا All Hallows Day نام داشته است. مسیحیان در این روز که مطابق با اول نوامبر است، به افتخار تمام قدیسین جشنی برپا می‌کنند که امروز به نام All Saints Day شهرت دارد و‌ هالووین، شب قبل این جشن است.
 اما رسوم این شب، تاریخچه ای بسیار دورتر دارد و به یکی از تعطیلات سلتیک برمی‌گردد. بیش از 2000 سال پیش، راهبان سلت که Druid نامیده می‌شدند، جشنواره ای را پایه گذاری کردند که سمهین (Samhain) نام داشت و اعتقاد داشتند که در این شب دروازه بین دو دنیا گشوده می‌شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می‌آید.
مردم سلت در این شب لباسهایی از پوست حیوانات می‌پوشیدند و سر آنها را هم مانند کلاه خودی بر سر می‌گذاشتند تا از ارواح خبیث پنهان شوند و با کوبیدن بر طبل و اشیایی مانند دیگ و بشقابهای فلزی، صداهایی ایجاد می‌کردند تا اجنه و دیوها را فراری دهند. در این میان راهبان آتشی می‌افروختند و قربانی می‌کردند تا ارواح را آرام کنند.
 امروزه رنگهای محبوب ‌هالووین یعنی نارنجی و سیاه، نشانه ای از رنگ آتش راهبان در آسمان تیره شب است. پوشیدن لباس مبدل هم، از پوشیدن پوست حیوانات به لباسهایی مانند جادوگران، هیولاها، شخصیتهای مشهور و هر چه تصور کنید، درآمده است. از طرفی، علاوه بر تاثیر این مراسم، جشنواره روز برداشت محصول رومیان نیز، که از قرن اول میلادی آغاز شد، به خصوص جشنی که در ستایش پومونا (Pomona) الهه میوه جات بوده است، بر جشن ‌هالووین تاثیر فراوانی گذاشته است.
گرفتن سیب از آب و دویدن در هزارتوهای مزارع ذرت و البته استفاده‌های مختلفی که از کدو می‌شود، همه نشانی از جشن رومیان دارند که در طی آن برداشت محصولی خوب را جشن می‌گرفتند.


trick-or-treat یا همان قاشق زنی!
یکی از آداب بسیار رایج در‌ هالووین trick-or-treat نام دارد و بسیار شبیه به قاشق زنی خودمان است، به این ترتیب که افراد- به خصوص کودکان - در گروه‌هایی کوچک به در خانه‌ها رفته و می‌گویند trick-or-treat به این معنی که: "چیزی بده تا اذیتت نکنیم" و صاحبخانه که به همین مناسبت خوراکی‌هایی تهیه کرده، چیزهایی در سبد آنها می‌گذارد.
این رسم در واقع بازسازی اتفاقی است که در دوران گذشته و در روز "تمام مقدسین" روی می‌داد و در طی آن فقرا به درب منزل ثروتمندان می‌رفتند و از آنها پول یا غذا می‌گرفتند و اگر کسی از کمک به آنها سرباز می‌زد، ارواح خبیث به سراغش می‌آمدند و خانه اش را ویران می‌کردند.
  کدوی نارنجی رنگ، جاودگر سوار بر جارو و ...
جک فانوسی یا Jack-o'-lantern: کدوهای نارنجی رنگی که به اشکال مختلف بریده می‌شوند و با شمعی در داخلشان، به عنوان فانوسهای شب ‌هالووین در همه جا دیده می‌شوند، جک فانوسی نام داشته و پیشینه ای سلتی دارند.
 صندوق‌های کوچک یونیسف برای‌ هالووین
بنا بر این داستان، مردی به نام جک، محکوم شده بود تا پس از مرگ در دنیا سرگردان باشد. او فانوسی را که با کنده کاری بر روی ترب در دست داشت و به جک فانوسی معروف بود.
هنوز هم در ایرلند و اسکاتلند این فانوسها از ترب ساخته میشود اما مهاجرین ایرلندی، پس از رسیدن به آمریکا، کدو را برای این منظور مناسبتر و زیباتر دیدند و پس از مدتی، کدو تنبلهای بزرگ و زیبا جای ترب را گرفت.

جادوگرانی با جاروهای پرنده و گربه سیاه:
در قرون وسطا، ترس فراوانی از جادوگران وجود داشت. به خصوص که مردم اعتقاد داشتند جادوگران می‌توانند با جاروهای پرنده خود به همه جا بروند و با ارواح خبیث ملاقات کنند. عده ای هم گربه سیاه را جادوگری می‌دانستند که تغییر شکل داده یا حتا مرده ای است که به زندگی بازگشته است.
هالووین و عطسه!
در اعتقادات سلتی، باید به کسی که عطسه می‌کند بگویند: خدا حفظت کند! "God bless you". زیرا آنها اعتقاد دارند که هنگام عطسه، روح از بدن به بیرون پرتاب می‌شود و در شب‌ هالووین، باید حتما مراقب بود تا اگر کسی عطسه کرد به او بگویند "خدا حفظت کند" تا مبادا شیطان روح آنها را تسخیر کند.


۱۲ نظر:

 1. اخي بهتون خوش بگذره *** متاسفانه اينجا اين مراسم برگذار نمي شه

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. مرسی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی لاله جونم . چه جالب اونجا از این خبرا نیست .

   حذف
 2. ای جاااااااااااااانم...قربونت برم خاااااله میومدی در خونه خودم..همه جیبات رو پر شکلات و آجیل م یکردم قربونت برم....بیا ما هم کدو داریم..امشب می خوایم روش عملیات هالوینی انجام بدیم اگه بتونیم مثه شما و مامانت هنر خرج کنیم البته :))))))))))

  خوش بگذره بهت عزیز خاله

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. مرسی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی خاله جون . من که کلی‌ کیف کردم با این کدو نمی‌ذاشتم مامانم خوردش کنه می‌دونم هستی‌ جونم و معنی جونم هم کلی‌ کیف می‌کنند .
   به شما هم امشب کلی‌ خوش بگذره خاله .

   حذف
 3. عارفه جون کدو حلوایی ات خیلی با نمک شده! فکر کنم گل دخترت حسابی کیف کرده!!! امیدوارم حسابی هالووین بهتون خوش بگذره!

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. خیلی‌ ممنون شبو جون . آره یکتا کلی‌ کیف کرد بی‌خیال این کدو نمی‌شد .

   حذف
 4. ای ی ی ی خدا دندون کدو تنبالش رو ببین :)))))))))
  خیلی باحال شده بخدا ا ا ا
  این دخمر ما هم که خودشو ترسناک کرده :))) بگو هر چی هم ترسناک کنی خودتو ، باز خوردنی هستی :)))

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. مرسییییییییی گیلدا جون . آره والا وقتی‌ به یکتا می‌گفتم دختر زشت مامان بیا ژست بگیر برای عکس یکهو زد زیر گریه به من میگی‌ زشت حالا بیا توجیه کنمش که نه مامان ببخشید اشتباهی گفتم ترسناک شدی نه زشت !!!!!!

   حذف
 5. خاللههههههههههه دندونات چرا این شکلی شدن اخه ؟ چقده شیرینی و شکلات خوردی خااااااله؟ الان قیافت خیلی ترسناک شده من ازت بترسم یکتا جان

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. از بس شکلات خوردم خاله دندونم این‌جوری شدن !!!))))) آرهههههههههه خاله جون نترسیدی !!!!!!!!

   حذف
 6. نااااااااااااازی عزیزم <3

  پاسخحذف